Uutislistaukseen

Mietteitä matkalle

Lähimmäisestä

Kysyinpä minäkin muodikkaasti tekoälyltä kysymyksenä virren 431 alkusanat: ”Ken on mun lähimmäiseni”. Osasin toki aavistella, ettei kone anna nimi- tai osoitelistaa vaan löytää lähimmäisyyden teemat Jeesuksen opetuksista ja erityisesti Laupiaan samarialaisen vertauksesta.

Tekoälyn vastauksessa minut kuitenkin pysäytti lause: Jeesuksen kutsu ei ole ensisijaisesti kysyä: "Kuka on minun lähimmäiseni?" vaan pikemminkin: "Kenelle minä voin olla lähimmäinen tänään?"

Kenelle minä voin olla lähimmäinen tänään? Kuka on se ihminen, jonka tänään kohtaan? Jokapäiväisessä ihmisten yhteydessä on lähimmäisyys läsnä. Joskus se on auttamista tai toisen kuorman kantamista. Aina ei avun tarjoamisesta tai antamisesta vaan yksinkertaisesti siitä, että kaksi ihmistä tapaa, näkee, kuulee ja kohtaa aidosti toisensa.

Oma rippikouluselitykseni lähimmäisestä on: "Lähimmäinen on yhtä kuin toinen ihminen". Toinen ihminen, joka on Jumalan luoma ja rakastama kuten minäkin. Lähimmäisyys ei ole vaatimuslista vaan Jumalan antama mahdollisuus yhteyteen ja kohtaamiseen toisen ihmisen kanssa.

Riikka-diakoni

2026-08-27 06:00:00.0