Valon ja lohdun ilta ke 22.10. klo 18 kirkossa
Elämänsä käännekohdista kertoo kutsuvieraamme Pertti Rantapää.
Lokakuun Valon ja lohdun ilta alkaa tänään keskiviikkona 22.10.2025 klo 18 Kangasniemen kirkossa. Noin tunnin mittaiseen tilaisuuteen on mahdollista osallistua myös etäyhteyksin. Illan kutsuvieraana on ortodoksikirkosta hengellisen kodin löytänyt Pertti Rantapää, joka kertoo, minkälaisin askelin tämä matka on edennyt.
- Elämäni käännekohdista monet ovat olleet sellaisia, että voin nähdä niiden merkityksen vasta näin jälkikäteen. Ortodoksikirkkoon liittyminen merkitsee minulle tietä uuteen elämään. Liittymistä edelsi kirkon uskoon ja sen elämään tutustuminen, kertoo Pertti Rantapää.
Niina-Maria Tiihosen lempeissä lauluissa ja Jouni Kuitusen puheenvuorossa toistuu tällä kertaa ajatus siitä, että Jumala näkee meidät eri tavalla kuin ihmiset.
- Katsomme usein itseämme ja toisiamme vähän kuin sellaisesta valheen peilistä, joka vääristää alkuperäisen kuvamme, miettii Jouni Kuitunen illan aihetta.
- Sydämellisesti tervetuloa tähän iltaan, jossa katsomme toinen toisiamme hyväksyvin silmin. Ajattelen, että Valon ja lohdun ilta on vähän kuin Jumalan turvallinen syli, jossa saamme hetken levähtää. Näistä rauhallisista illoista on ajan myötä tullut minulle erityisen rakkaita, kertoo iltoja juontava Päivi Kettunen.
Tervetuloa Valon ja lohdun iltaan ke 22.10.2025 klo 18-19 Kangasniemen kirkkoon tai ruudun välityksellä seurakunnan Facebook- tai YouTube-kanavan kautta!
Wed Oct 22 17:25:15 EEST 2025