Uutislistaukseen

EXIT-yhtye konsertoi kirkossa sunnuntaina 5.10. klo 17

Lämpimästi tervetuloa konserttiin! Lippuja 25€ saa ovilta tai etukäteen: tiketti.fi
 

Musiikkia ja toivoa syksyn iltoihin.
Exit on 38 vuoden iässä yhä poikkeuksellisen elinvoimainen kokoonpano. Rakastettujen laulujen ja tarinoiden voima tuntuu tänäkin päivänä, ja yhtye musisoi sekä säveltää edelleen täydellä sydämellä.
"Askeleet on yksi Exitin historian rakastetuimpia kappaleita. Valitsimme sen kiertueen teemaksi, sillä haluamme lauluillamme yhä kertoa, että matka jatkuu, eikä uupunutta jätetä tien varteen", kertoo Pekka Simojoki.
Syksyllä lavalla nähdään bändin tutut kasvot - Pekka Simojoki (laulu), Matti Puttonen (laulu, koskettimet), Timo Luoto (rummut), Markku Perttilä (kitara, laulu), Jarkko Jouppi (kitara) ja Timo Jouppi (basso).
Jari Levy jää pois Exitin kokoonpanosta. Levy on toiminut Exitin kosketinsoittajana ja laulajana neljännesvuosisadan. Jari on sekä soittaja että tarinankertoja - monelle kuulijalle se muusikko, joka kääntää laulut sydämen puheeksi ja yhteiseksi rukoukseksi. Nyt Jari astuu seuraavaan elämänvaiheeseen ja jättää paikkansa Exitissä.
"Aika on aloittaa ja aika on lopettaa. 25 vuotta sitten tulin Exitiin Puttosen Masan tuuraajaksi. Pestin piti kestää puoli vuotta, mutta se hieman venähti. Bändi on ollut mulle todella tärkeä, se on ollut enemmän kuin bändi. Mulle Exit on ollut pieni seurakunta. Nyt on kuitenkin aika jättää tämä suomalaisen gospelin instituutio. Joskus pitää lähteä, että voi saapua ehkä johonkin uuteen. Joskus pitää luopua, että voi saada tilalle jotain uutta. Toivon Exitille siunausta ja kaikkea hyvää. Olette mulle tärkeitä. Kiitos koko uhrautuva Ohjelmatoimisto Kristallin jengi. Kiitos myös kaikille Exitin faneille. Ilman teitä ei olisi meitä. Eletään rohkeasti!" -Jari Levy.
"Haluan koko bändin puolesta kiittää Jaria näistä upeista ja unohtumattomista vuosista, joihin mahtuu lukemattomasti kilometrejä ja jaettua elämää - ja matka jatkuu ystävinä myös tästä eteenpäin", toivottaa yhtyeen pitkäaikainen miksaaja Juha "Murkku" Merikallio.
Syksyn konserteissa kuulijat pääsevät yhdessä laulamaan tuttuja lauluja ja kuulemaan tarinoita vuosien varrelta. Samalla muistellaan Jarin matkaa Exitissä ja kuullaan niitä säveliä, jotka ovat jääneet monen sydämeen. Tervetuloa mukaan jakamaan tämä musiikin ja muistojen ilta.

Exit – Askeleet-kiertue sunnuntaina 5.10. klo 17 Kangasniemen kirkossa.

Liput: ennakkoon Tiketti 24€ ja kirkon ovilta 25€.

Voit ostaa liput ennakkoon tästä linkistä: https://www.tiketti.fi/tapahtumat#q=ExitLinkki avautuu uudessa välilehdessä

Kangasniemen konsertin mahdollista vat seurakunnan lisäksi Kangasniemen Osuuspankki ja Kettusen perhe

valokuva: Risto Niemelä

Sat Oct 04 20:00:48 EEST 2025