Tulevaisuususko
Eijan mietteitä Yhteisvastuukeräyksen alussa.
Nyt viisikymppisenä olen silloin tällöin muistellut omaa lapsuutta ja nuoruutta. Niitä aikoja voi kuvailla rauhanomaisiksi silloisen lapsen näkökulmasta. Aiempien sukupolvien eletyt sodat olivat takanapäin, kokemuksia niistä kuulin isovanhempieni kertomana. Lapsuudessa ja nuoruudessa tulivat tutuiksi niin talkoohenki kuin yhteistyön merkitys. Yhteiskunnallista keskustelua ja uutisointia ei tuolloin hallinnut ilmastonmuutos, ympäristökato tai lähinaapurimaa Venäjän arvaamattomuus. Kylmäsotakin loppui ja Itää sekä Länttä erottanut Berliinin muuri kaatui. Siitä minulla on muistona pieni muurinpalanen.
Kristilliset arvot näkyivät ja kuuluivat niin kodeissa, kouluissa kuin yhteiskunnankin tasolla. Opimme tuntemaan oikeaa ja väärää, oman arvon ja toisen ihmisen kunnioittamisen, anteeksi pyytämisen ja anteeksi antamisen. Mukana kasvoi ja säilyi tulevaisuususko. Usko siihen, että elämä kantaa, on mahdollisuuksia, joista valita ja kurkottaa kohti unelmia. Usko siihen, että minulla on merkitys ja tehtäviä, jotka yhdessä toisten kanssa rakentavat tämän maailman.
Välillä pysähdyn miettimään tämän ajan lapsia ja nuoria. Lapsuutemme ja nuoruutemme ajat ovat erilaiset. Tätä aikaa hallitsee moniarvoisuus ja arvotyhjiö, ilmasto- ja ympäristöhuolet, lähisodan uutisointi ja yhteiskunnan polarisoitumiskehitys. Idän ja lännen välillä rakentuu taas muuria. Mistä tekijöistä kasvaa tulevaisuususko tämän ajan lapsille ja nuorille? Tulevaisuususko, joka auttaa elämässä vastaantulevien haasteiden kohtaamisessa? Tulevaisuususko, joka saa nousemaan uuteen päivään, tekemään päivän tehtävät ja suunnittelemaan eteenpäin?
Kirkon Yhteisvastuukeräys tekee tänä vuonna yhteistyötä Suomen Partiolaisten kanssa. Osallistumalla Yhteisvastuukeräykseen tuet partiotoimintaa ihan oman kunnan sisälläkin. Puula-Partion piirissä on moni lapsi ja nuori saanut tärkeitä ystäviä, oppinut useita taitoja ja kasvanut elämän mittaiseen partioyhteyteen. Huolimatta maailman ajoista ja yhteiskunnan tilanteista on 95-juhlavuottaan viettävä Partiotoiminta luonut tulevaisuususkoa lapsiin ja nuoriin, ehkäpä aikuisiinkin.
”Minun ajatukseni ovat rauhan eivätkä tuhon ajatuksia: minä annan teille tulevaisuuden ja toivon.” Jeremia 29:11 (Raamattu)
Eija Kuitunen, diakonissa
kuva myös Eijan
Thu Feb 06 06:00:00 EET 2025