Etusivu Toiminta

Mietteitä matkalle

Uutiskynnyksiä

PDF

Joskus uutiskynnys aiheuttaa ihmettelyä. Monesti sillä on hyvin merkilliset perusteet. Sodat, niissä kuolleet ihmiset ja niistä aiheutuneet kärsimykset vuosisatojen ajoilta ylittävät uutiskynnyksen, vaikka nykyinen sukupolvi ei niistä tiedä juuri mitään.

Jeesus ennusti etukäteen aikamme suuret tapahtumat.

Nykyiset joukkotiedotusvälineet eivät tästä etukäteisilmoituksesta juurikaan puhu. Median mielestä ne ovat epävarmoina vanhentuneet. Sen sijaan uutiskynnyksen ylittävät perheriidat, murhat, terroriteot (Hoos.4:2-3), loputtomat neuvottelut, saasteet, ilmasto-ongelmat ja monet jatkuvasti esillä olevat ratkaisua kaipaavat asiat, joissa ei oteta huomioon Jumalan antamia ohjeita.

”Minua ilahutti suuresti, kun veljet tulivat ja antoivat todistuksen sinun totuudestasi, niin kuin sinä totuudessa vaellatkin. Minulla ei ole suurempaa iloa kuin se, että kuulen lasteni vaeltavan totuudessa.” (3. Joh:3-4)

Rakkaus ja Totuus ovat Jumalan evankeliumin kaksoset, joka ilosanomana saa aikaan todellisen parantumisen. Se ei kuitenkaan saa tilaa sillä tavalla kuin Jumala sen tarkoitti, koska langennut ihminen epäonnistumisistaan huolimatta pitää Ilosanomaa vääryyden vallassa. Maailma ja muotokristillisyys ovat hyljänneet todellisen Rakkauden ja Totuuden. Seuraukset ovat kaikkien nähtävissä. Tosirakkaus, johon Jumalan Ilosanoma perustuu, iloitsee – ei vääryydestä – vaan yhdessä totuuden kanssa. Tästä Rakkauden ja Totuuden yhdistelmästä syntyy Ilosanoma, joka on tarkoitettu kaikelle kansalle. Sanoma on myös Rauhan viesti. Jeesus tuli ja julisti rauhaa kaukana ja lähellä oleville. Hän on Rauhan Ruhtinas, mutta hänet suljetaan tänään rauhanneuvottelujen ulkopuolelle. Tulokset ovat sen mukaiset.

Ilosanomaan kuuluu edelleen Rakkaus, Totuus ja Rauha. Näiden hyvien asioiden pitäisi ylittää uutiskynnys. Eurooppa on vajoamassa uuspakanuuteen. Ihmiset sulkevat korvansa ja sydämensä evankeliumilta. Hyvinvoinnista on tullut pahoinvointi!

Hannu Tervashonka

 
Tapahtumat Diakoniatyö
Mielenterveyskuntoutujien leiripäivä7.9
Vapaaehtoistoiminnan peruskurssi11.9
Virsilaulutuokio ja hartaus vanhustentalon SPR:n toimitiloissa20.9
Vanhemman väen virkistyspäivä "Mä Jeesuksesta laulan"30.9
Vanhemman väen virkistyspäivä "Kun nuoruuden aika on."28.10
Vanhemman väen virskistyspäivä "Silloin kun se parasta on ollut.."11.11
Vanhusten virkistyspäivä "Minua riisutaan ja majaa puretaan"25.11
Vanhemman väen adventtijuhla9.12
Valitse ryhmä